Топ листа на најдобри пекарници во Билефелд

Билефелд е град со многу кулинарски акценти, но еден од најпопуларните специјалитети е свежата и вкусна печена стока. Без разлика дали сте расположени за крцкав ролат, сочен леб од жито или слатка торта, гарантирано ќе најдете пекарница која ќе ви одговара на вкусот во Билефелд. Во овој блог пост, ние го претставуваме нашиот врвен список на најдобри пекарници во Билефелд кои дефинитивно треба да ги посетите.

1. Пекарна Шефер
Пекарницата Шефер е традиционална семејна пекарница која постои од 1898 година. Тука, сите печени производи сè уште се направени по стари рецепти и со големо внимание на деталите. Пекарницата Schäfer нуди широк спектар на лебови, ролни, торти и пецива кои доаѓаат свежи од рерната секој ден. Посебно се препорачуваат ролата од лимец, кроасаните со путер и тортата со јагода. Бекереи Шафер има неколку гранки во Билефелд, кои можете да ги најдете на нивната веб-страница.

2. Кафе Книге
Кафе Книге е институција во Билефелд која постои од 1880 година. Кафе Книге не е познато само по вкусните специјалитети за кафе, туку и по своите домашни пити и торти, кои се свежо подготвени секој ден. Кафе Книге има пријатна атмосфера и убава надворешна зона каде можете да седнете и да се опуштите и да уживате во мирисот на свежи печива. Не заборавајте да ја пробате познатата крем торта, пита од малини за мерење или пита од јаболко.

Advertising

3. Органска пекарница Вебер
Био-Бекереи Вебер е модерна пекарница специјализирана за органски и одржливи печени производи. Органската пекарница Вебер користи само состојки од контролирано органско одгледување и не користи вештачки додатоци или конзерванси. Органската пекарница Вебер нуди широк спектар на лебови, ролни, торти и грицки, од кои сите имаат целосен и природен вкус. Особено популарни се целометарните лебови, ролата од семки од лимец и тортите од морков и орев. Органската пекарница Вебер има централна локација во стариот град Билефелд и лесно може да се стигне.

Köstliche Gebäcke so wie man die bei den Top Bäckereien in Bielefeld kaufen kann.