Топ листа на најдобрите пекарници во Рим

Ако сте во Рим и сте расположени за свеж леб, вкусни колачи или крцкава пица, дефинитивно треба да посетите една од многуте пекарници во градот. Овде ќе најдете типични италијански специјалитети кои ќе ви ги воочат вкусовите. За да ви олесниме изборот, составивме топ листа на најдобрите пекарници во Рим кои не треба да ги пропуштите.

1. Морди Сендвичхаус: Оваа мала пекарница во округот Монти е позната по вкусните сендвичи направени со свежи состојки и домашен леб. Можете да изберете од различни видови на леб, ладни сечења, сирења и сосови и да создадете свој сендвич. Деловите се дарежливи, а цените се фер. Идеално место за брза и вкусна ужина.

2. Pane pane vino Ar Vino: ова пријатно бистро во областа Трастевере нуди не само избор на вина и аперитиви, туку и одлична пекарница со свеж леб, фокача, кроасани и други производи. Квалитетот е одличен, а атмосферата е релаксирана и пријателска. Совршено место за појадок или аперитиво.

Advertising

3. Антико Форно Росциоли: Оваа историска пекарница во центарот на Рим е во функција од 1824 година и се смета за една од најдобрите во градот. Овде ќе најдете најразлични лебови, печива, торти и пици печени по традиционални рецепти. Пицата бјанка е особено популарна и често е исполнета со мортадела. Пекарата е секогаш зафатена, но вреди малку да се чека во ред.

4. Biscottificio Innocenti: Лоциран во округот Трастевере, оваа шармантна продавница е рај за оние со сладок заб. Од 1929 година тука се направени вкусни бисквити, бисквити, кантучи и други слатки, на кои можете да се восхитувате во прекрасниот случај на прикажување. Изборот е огромен, а квалитетот е одличен. Можете да составите свои торби или да добиете совет од пријателските сопственици.

5. Леван Рома: Оваа елегантна пекарница во округот Прати е специјализирана за француски печива и нуди избор на кроасани, багети, бриоши, макарони и други деликатеси. Производите се свежи, високо квалитетни и автентични. Пекарата исто така има пријатен простор за седење каде можете да уживате во вашите печива со добро кафе или чај.

Köstliche Torte so wie es die bei den besten Bäckereien in Rom zu kaufen gibt.